fbpx

I alt 152 m2 udstillingsmateriale blev produceret på rekordtid til Thisted Kommunes udstilling på Strøget til Thy i København.

Det var en meget tilfreds Henning Holm, bestyrer af Sydthy Kur- og Svømmebad og formand for Miljø- og teknikudvalget i Thisted Kommune, der stillede op til foto foran det 16 meter lange og 2 meter høje panorama fra Bøgested Rende, hvorpå Thisteds grønne energitiltag var listet op gennem en tidslinje – en grøn tråd gennem Thisteds nyere historie.

Thy i København

Henning Holm er glad for Thisted Kommunes udstilling

Hurtig udrykning

Fredag den 11. maj tog jeg til København for at bese butikken på Frederiksberggade 23, sammen med en repræsentant fra Thisted Kommune. Det var overvældende, at se den kæmpestore tomme 1. sal, hvor kommunen ville udstille. Jeg optog video og gennemfotograferede etagen, hvorefter vi sammen diskuterede, hvorledes vi skulle angribe udfordringen. Over en kop kaffe traf vi en beslutning, og da jeg kørte hjem igen om aftenen, var planen klar. Den 22. maj skulle der sendes et massivt grafisk materiale til tryk, således at det kunne nå at være klar til opsætning den 30. maj. På grund af helligdage, var der kun 5 hverdage til at udføre opgaven i. Der skulle fart på.

Thy i København: 3 kunder – 1 opgave

Ud over Thisted Kommune skulle også Sydthy Kurbad og Hanstholm Havn serviceres. Sydthy Kurbad skulle signalere wellness og Hansholm Havn skulle fremvise de aktuelle planer for havneudvidelsen. Takket være mit tætte samarbejde med Jakob Conway-Blake og vores samarbejdsprojekt Blake & Bolt, var jeg i stand til at løse alle opgaver under samme tag. Mens jeg kæmpede for at få fotografierne i kassen, lavede Jakob designet på den imponerende tidslinje, der er centrum for hele arbejdet.

Større ER bedre

Målet med arbejdet til Thy i København var at skabe en ”wauv-effekt”, og midlet var helt sikker størrelsen på de smukke naturoptagelser, jeg fik i kassen til projektet. Der er simpelthen ikke nogen tvivl om, at 152 m2 fotos har den ønskede effekt og til fulde afspejler den majestætiske natur, du kan opleve i Thy.

Men Thy i København er selvfølgelig ikke kun Blake & Bolt – langt fra! I Stueetagen har Thy Turistbureau lavet en udstilling, der viser de mange forskellige facetter af livet i Thy med vægt på naturen og de kulinariske glæder, der findes i Thy.

Gør dig selv en tjeneste. Kik forbi Thy i København – og besøg derefter det ægte Thy.